Databaza nemusi byt ale vzdy riadena len centralne, pozname aj distribuovane databaze a takisto moze byt DBMS pevne spojeny s datami, napriklad datbaza na CDcku.
DBMS spojeny s databazou tvori databazovy system DBS. DBMS tvori vlastne nadstavbu k databaze, ktory riesil problemy vtedajsich navrharov. Da sa chapat ako suhrn procedur a datovych struktur, ktore zaistuju nezavislost databazovych aplikacii na detailoch vytvarania, vyberu, uchovavania, modifikacii a zabezpezbecenia ochrany databazi na fyzickych pamatovych strukturach pocitaca.
Aby mohol byt nejaky system oznaceny za DBMS, tak musi byt schopny efektivne nakladat s datami a zaroven musi byt schopny riadit (vkladat, modifikovat, mazat) a definovat strukturu perzistentnych dat. Dnes DBMS podporuju mnozstvo funkcii, napriklad definiciu datovych modelov, spravu klucov, vyuzitie vyssieho jazyka pre manipulaciu s definiciou dat, autentizaciu uzivatelov, spravu transakcii, robustnost a error recovery, triggery, integritu dat atd.
Zakladne funkcie, ktore DBMS podporuje pre pracu s datami su CREATE, INSERT, UPDATE, SELECT, DELETE. Dalej je podporovana tvorba formularov a reportov.
DBMS zahrnuje
- modelovaci jazyk pre definovanie schemat databaz v DBMS
- datove struktury, ako pole, zaznamy, subory a objekty, optimalizovane pre pracu s velkym objemom dat
- query language, ktory umoznuje ziskat, analyzovat a upravovat data z DB a definovat uzivatelske prava
- transakcny mechanizmus
- ACID (atomicity, consistency, isolation, durability - vid transakcie nad DB), hoci integrita moze byt udrzovana tak, ze obmedzime pocet pararelnych pristupov na jeden pristup/polozka
S DBMS je spojeny jazyk pre definiciu dat (DDL) a jazyk pre manipulaciu s datami (DML).